لباس های زنامه کرد معمولا بلند هستند و با طرح و رنگ مختلف عرضه می شود

از تا بین النهرین و کردستان در لباس مبدل نوشته الی بی سوان، 1912.

در لباس پوشیدن آنها همیشه فوق العاده بوده اند و لباس کردی زنانه سنندج من نمی توانم بهتر از نقل قول از مسافران سبک کردهای صد و هفتاد سال پیش را انجام دهم.

«از جلو، سوار بر اسبی کوچک، لاغر و ژولیده، سوار بر هیکلی قدبلند و لاغر، با لباس‌های تنومندی که سلیقه کردی به تن داشت. عمامه‌ای با ظرفیت فوق‌العاده، و تقریباً ابعادش را به اسب و سوار می‌برد.

سر او را فرو می‌برد، که به نظر می‌رسید معجزه‌ای با فشار زیاد بین شانه‌هایش رانده شد. از مرکز این توده کهنه های رنگارنگ یک کلاه مخروطی بلند از نمد سفید بلند شد. به نظر می‌رسید.

که این بار یک راه رفتن ناپایدار به لاشه نازک زیر می‌دهد، آب نخود برای سرفه که به سختی می‌توانست آن را نگه دارد. یک جفت شلوار درشت رنگ از پهلوهای اسب بیرون زده بود و تقریباً از این طرف به آن طرف دره کشیده شده بود.

هر سایه قرمز و زرد در ژاکت و شنل گلدوزی شده او به نمایش گذاشته شده بود. و در کمربند او سلاح هایی با اندازه فوق العاده و خیالی ترین کارها وجود داشت.»

موارد زیر به پوشش کردهای مکری شمالی در جنوب ارومیه اشاره دارد:

«روی سرشان شال بزرگی از محل قرار گرفتن جیوه در چرخ خیاطی قدیمی ابریشم راه راه، قرمز، سفید و آبی، با انتهای حاشیه‌ای می‌بندند که به زیباترین شکل دور کلاهک قرمز جمجمه‌شان پیچیده شده است. چین‌های فراوان آن با نوعی نوار محصور شده‌اند.

و حاشیه‌های بلند آن با طبیعت وحشی خارق‌العاده‌ای آویزان است. ویژگی‌های واقعی ساراسنیک و چشم‌های سیاه روشنشان، با درخشش عجیبی از زیر این لاستیک سر می‌درخشند.

لباس‌های بدن آن‌ها از نوعی جلیقه و لباس مجلسی وسیع، با آستین‌های گشاد ترکی، تشکیل شده است که بر اساس رتبه‌ی مالک، ژاکتی پوشیده شده است که غالباً به‌خوبی گلدوزی و خز شده است.

مرد پایینی آنها در شلوارهای فراوان پوشانده شده است، عکس اتو جیوه دار نه بی شباهت به ممالیک ها، که در سواری، دامن لباس های روان تر خود را در آن فرو می کنند. دور کمرشان به جای شال کمربندی بسته شده .

 • منابع:
  1. Kurdish Clothing, 1912
 • تبلیغات: 
  1. شرکت توزیع زغال عمده سمنان
  2. استفاده از کود مرغی در زمان نشا
  3. سیب خشک منابع غنی از ریزمغذی‌
  4. متابولیت های ثانویه گیاهی خیار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.